تحقیق و توسعه (R&D) بخشی از عملیات یک شرکت است که به دنبال دانش برای توسعه، طراحی و ارتقای محصولات، خدمات، فناوری ها یا فرآیندهای خود است. سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، همراه با ایجاد محصولات جدید و افزودن ویژگی‌های بهتر به محصولات قدیمی، بخش‌های مختلف استراتژی و طرح تجاری یک شرکت مانند بازاریابی و کاهش هزینه‌ها را به هم متصل می‌کند. برخی از مزایای تحقیق و توسعه واضح است، که از جمله آن می‌توان به امکان افزایش بهره وری یا ایجاد خطوط تولید جدید و جلوگیری از تولید انبوه محصول نامناسب و یا اجرای استراتژی اشتباه در جهت جلوگیری از زیان‌دهی اشاره داشت.

تحقیق و توسعه چیست؟

تحقیق و توسعه، تولید دانش جدید است  و در یک زمینه تجاری، فعالیتی است که شرکت ها به منظور توسعه محصولات، فرآیندها یا خدمات جدید یا بهبود آن‌هایی که قبلاً وجود داشته‌اند انجام می‌دهند. تحقیق و توسعه یک عملکرد ضروری برای بسیاری از مشاغل است. راه اندازی پیشنهادات جدید یا بهبود موارد موجود راهی برای باقی ماندن در رقابت است. هنگام توسعه یک محصول، فرآیند یا خدمات جدید، یا پالایش یک موجود، تحقیق و توسعه یکی از مراحل اولیه است. آزمایش و نوآوری اغلب در این مرحله همراه با ریسک زیاد است. چرخه تحقیق و توسعه اغلب با ایده پردازی و نظریه پردازی آغاز می شود و به دنبال آن تحقیق و اکتشاف و سپس به طراحی و توسعه می رسد.

چرا تحقیق و توسعه (R&D) مهم است؟

با توجه به سرعت سریع پیشرفت فناوری، تحقیق و توسعه در شرکت‌ها برای ماندن در رقابت مهم است. به طور خاص، تحقیق و توسعه به شرکت‌ها اجازه می‌دهد محصولاتی ایجاد کنند که تولید و یا تکرار آن برای رقبایشان دشوار است. در همین حال، تلاش‌های تحقیق و توسعه می‌تواند به بهبود بهره‌وری منجر شود که به افزایش حاشیه‌ سود کمک می‌کند و باعث پیشی گرفتن از رقبا می‌شود. از منظر وسیع‌تر، تحقیق و توسعه می‌تواند به شرکت اجازه دهد تا تقاضاها یا روندهای مشتری را پیش‌بینی کند.

انواع تحقیق و توسعه

همه تحقیق و توسعه با ایده‌ها و تئوری‌ها شروع می‌شود، این می‌تواند به شناسایی مسائل یا فرصت‌های جدید مربوط شود. فرآیند تحقیق و توسعه در مرحله بعدی بر کاوش و تحقیق در مورد آن ایده‌ها تمرکز می‌کند تا ببیند چه چیزی امکان‌پذیر است. دو نوع اصلی تحقیق در تحقیق و توسعه وجود دارد:

تحقیقات پایه

تحقیقات پایه همه چیز در مورد کسب دانش و استفاده از آن برای ایجاد درک و هوش است که یک تجارت می‌تواند از آن به نفع خود استفاده کند. این دانش می‌تواند پایه‌ای برای پروژه‌های تحقیق و توسعه بیشتر باشد و به تصمیمات استراتژیک تجاری کمک کند.

تحقیقات کاربردی

تحقیقات کاربردی اغلب به دنبال دستیابی به یک هدف خاص است. تحقیقات کاربردی می‌تواند در جهت استفاده از یک فناوری جدید، دستیابی به یک بازار جدید، بهبود ایمنی یا کاهش هزینه‌ها باشد. تحقیقات کاربردی اغلب آن چیزی است که به مرحله توسعه منتهی می‌شود.

اهداف تحقیق و توسعه

تحقیق و توسعه محصول جدید

تحقیق و توسعه و ایجاد محصول اغلب دست به دست هم می دهند. تغییرات سریع در تقاضای مصرف کنندگان و فناوری های نوظهور به این معنی است که همیشه نیاز به انطباق این دو وجود دارد. قبل از توسعه محصولات جدید، باید درک عمیقی از بازار و نیازهای کاربر داشته باشید. این زمینه را برای توسعه محصول جدید فراهم می‌کند. مفاهیم مختلفی در ابتدا تولید و آزمایش می‌شوند، سپس می‌توان آن‌ها را برای تحقیقات و آزمایش های بیشتر نمونه سازی کرد.

بهبود محصولات و فرآیندهای موجود

ارزیابی مستمر محصولات، خدمات و فرآیندهای موجود نیز بخش کلیدی تحقیق و توسعه است. اگر یک محصول، خدمات یا فرآیند دیگر سودآور نباشد یا در بازار ارزش افزوده نداشته باشد، خطر رکود را به همراه خواهد داشت. همچنین ممکن است یک فناوری توسعه یابد تا بهبودهایی را تسهیل کند که ممکن است هزینه ها را کاهش دهد، بهره وری را افزایش دهد یا ایمنی را بهبود بخشد. این می‌تواند شامل بهبود فرآیندهای نمونه‌سازی و تولید محصول باشد. تغییرات قانونی یا تغییر در خواسته‌های کاربر همچنین می‌تواند به این معنی باشد که یک محصول یا فرآیند باید تغییر کند یا تکامل یابد تا زنده بماند.

هزینه های تحقیق و توسعه

تحقیق و توسعه می تواند گران باشد. فناوری های نوظهور و کارکنان بسیار متخصص ممکن است هزینه زیادی در پی داشته باشند و این واقعیت که هزینه ها بدون هیچ گونه تضمینی در مورد بازگشت سرمایه اولیه هستند، بسیاری از مدیران عامل را نگران می‌کند. با این حال، این موضوع یک نیاز اساسی است و هزینه های تحقیق و توسعه باید در بودجه لحاظ شود. در برخی مشاغل، هزینه‌های تحقیق و توسعه می‌تواند یکی از بزرگترین هزینه‌ها باشد.به عنوان یک کسب و کار، باید کل هزینه پروژه را با هزینه های واجد شرایط اعتبارات مالیاتی تحقیق و توسعه سنجید، سپس تصمیم بگیرید که آیا پروژه شما امکان پذیر است یا خیر.

پروژه شما می‌تواند کوتاه یا طولانی، بزرگ یا کوچک باشد، بنابراین محاسبه هزینه یک پروژه تا زمانی که عوامل مختلفی مانند نیازهای خاص، مدت زمان پروژه و سطح تخصص مورد نیاز شما را تحلیل نکنیم، دشوار است. هنگامی که با شما تماس گرفتیم تا در مورد اهداف شما صحبت کنیم و همه این عوامل را در نظر بگیریم، می توانیم قبل از شروع کار هزینه را به شما اطلاع دهیم. با این حال، ممکن است بتوانیم به شما کمک کنیم تا به بودجه ای برای پوشش هزینه های برخی از این خدمات دسترسی پیدا کنید.